Potřebujete poradit? 777 760 007 (po-pá: 9:00 - 17:00)

VOLBA ROTOPEDU

#533 15. 4. 2011

Jiří Spáčil: Dobrý den. Postihla mě myastenie gravis. Dluhodobý pobyt na lůžku u mne vyvolal poměrně značnou svalovou distrofii především dolních končetin spojenou se zvýšenou dušností při námaze. V současné době prodělávám šetrnou rehabilitaci s postupně se zvyšujícími se nároky procedur. Rehabilitace má údajně vyústit v denní používání rotopedu k posilování svalů při současném sledování maximálně přípustné hodnoty tepu. Prosím o radu, který z nabízených rotopedů by byl pro daný účel nejvhodnější.

Hsport

Dobrý den, výběr vhodného stroje se bude odvíjet od Vašeho zdravotního stavu. Existuje speciální odnož rotopedů, tzv. recumbenty, které jsou přímo určeny pro osoby se sníženou pohyblivostí, pro osoby s endoprotézou, po operačním zákroku či vážnějším zranění, mající za následek zkrácení svalů či svalovou distrofii. Tyto stroje mají od rotopedů poněkud odlišný posez. Lépe se na ně nasedá, jejich používání je pohodlnější (ovládání zátěže pomocí počítače) a i samotné cvičení potom probíhá v poloze, která je tělu přirozenější. Tyto stroje nabízí Vámi zmiňované funkce (měření tepu, upozornění při překročení určité hranice tepové frekvence, zhodnocení zdravotního stavu, atd). Jejich cena se pohybuje od 13ti do 20ti tisíc, přičemž i ty nejlevnější nabízí poměrně vysokou kvalitu,

např: http://www.hsport.cz/p1605-rotoped-ergometr-s-operou-zad-kettler-paso-309-r.php

Navíc u nich nabízíme dovezení a montáž zdarma, tudíž by Vám odpadla starost s montováním či dopravou. Záruka činí obvykle 36 měsíců. Pokud dojde k nějaké poruše, autorizovaný servis si s Vámi domluví zchůzku a sám přijede stroj buďto opravit, nebo vyměnit. Vzhledem ke zdravotním problémům, které jste popsal, myslím, že toto řešení by pro Vás bylo nejschůdnější. Pokud se však cítíte lépe a myslíte si, že byste byl schopen bez větších obtíží využívat klasický rotoped, potom se bude výběr odvíjet především od financí, které do něj chcete vložit. V současné době jsou i ty nejlevnější námi nabízené rotopedy vybaveny snímačem tepové frekvence a magnetickou brzdou, tudíž odpadá jakékoliv tření brzdových čelistí, což má i vliv na snížení poruchovosti. U těchto strojů platí, že čím těžší bude mít rotoped setrvačník, tím bude šlapání plynulejší a komfort cvičení bude vyšší. Doporučuje se tudíž vybírat stroj s rotující hmotou co možná nejtěžší. Poslední důležité rozdělení je na klasické rotopedy a tzv. ergometry. Klasický rotoped má displej napájený bateriemi, ovládání je čistě manuální (točíte kolečkem a přidáváte či ubíráte zátěž, jako když na kole měníte převody). Toto provedení je levnější. Ergometr namísto toho zapojíte do elektřiny, změnu obtížnosti provádíte pomocí stisku tlačítek a stroj sám pomocí servomotorku zátěž mění. Díky tomu můžete například stanovit tepovou frekvenci, která je pro Vás nejvhodnější a stroj bude automaticky upravovat zátěž tak, abyste se v této tepové frekvenci udržoval.

 

V případě jakýchkoliv dalších dotazů mě kontaktujte na info@hsport.cz

Návrat na přehled dotazů