Potřebujete poradit? 777 760 007 (po-pá: 9:00 - 17:00)

Maximální odpor

#2701 26. 1. 2017

Hlinomaz: Dobrý den,
rád bych se zeptal na odpor vodních veslovacích trenažérů First Degree. Chci jej především pro udržení kondice přes zimní sezónu, kdy nemohu jezdit pravidelně na kole. Na druhou stranu nejsem žádná drobeček (mám 190 cm a okolo 110 kg) a byl bych rád, aby i po dvou třech letech trénování byl odpor dostatečný.
Uvažuji o typu Viking 2 AR Rower nebo Apolo hybrid AR. Někdo mě upozorňoval, že mají poměrně malý odpor a doporučoval mi Fluid Rower E-316 a vyšší. Koukal jsem na vaše diskuse k výroibkům, kde v roce 2013 u nejnižšího modelu Neptun píšete, že odpor u strojů Pacifik a Neptune je velmi nízký a doporučujete spíš model E216, kde je odpor dostatečný. Podle obrázků v současné době dostupných modelů má E216 stejný zátěžový buben jako E316 a Viking 2 ho má stejný s Apolo, Pacifik a Neptun. V diskusi z prosince 2015 u modelu Apolo píšete, že maximální zátěž u vodních trenažérů je vyšší než u vzduchových.
Moje otázka zní:
1) Je odpor trenažérů Viking 2 (potažmo Apolo a Pacific) dostatečný pro pravidelné trénování - řekněme na náročné rekreační až sportovní úrovni?
2) Můžete, prosím, subjektivně srovnat zátěž Vikingu (potažmo Apola a Pacifiku) s etalonem veslovacích trenažérů Concept2, který se nejčastěji používá pro suchý trénink v loděnicích?
3) Imitace dřeva u Apola je ocelový profil potažený fólií? Je vzhled dřeva věrný?
Předem děkuji a přeji příjemný den
Hlinomaz
Dotaz k produktu: Veslařský trenažér FIRST DEGREE Viking 2 AR Rower, Veslařský trenažer vodní First Degree Fluid Rower E-316, Veslařský trenažér vodní First Degree Apollo hybrid AR, Veslařský trenažer vodní First Degree Pacific AR, Veslařský trenažer vodní First Degree Neptune AR, Veslovací trenažer vodní First Degree E520

Hsport

Dobrý den pane Hlinomazi,

děkuji za váš dotaz. Jsem rád, když někdo věnuje čas tomu, aby pročetl diskuzi u nabízených výrobků. Co se týče výše odporu u vodních trenažérů First Degree, je to ve skutečnosti takto:

Neptune - základní model, vhodný pro ženy, nebo pro rehabilitaci. Má neměnnou zátěž, má trochu nižší nosnost, než ostatní veslaři First Degree.

Pacific Rower - již se nevyrábí. Byl to stroj s neměnnou zátěží. I odpor byl stejný, jako u modelu Neptun. Nicméně Pacific byl o něco robustnější. Proto jsem v diskuzi v roce 2013 uvedl, že tyto dva modely mají velmi slabý odpor oproti E-216.

Pacific Rower AR, Apollo Hybrid AR, Viking 2 AR - jsou to poměrně nové modely. Všechny mají stejný zátěžový buben se stejným nastavitelným odporem. Jediný rozdíl mezi nimi je v materiálu konstrukce a druhu pojezdu. Pacific Rower AR má ocelovou konstrukci. Apollo Hybrid AR má ocelovou konstrukci s dřevěným obložením (a dvojitý pojezd). Viking 2 AR má konstrukci z pravého dřeva a dvojitým pojezdem. Všechny tři stroje umožňují vyšší zátěž, než např. magnetický Kettler Coach E (viz diskuze z roku 2015).

E-316, E-520 - oba stroje mají stejný zátěžový buben. Liší se ve tvaru konstrukce, v použitém napínacím laně a v neposlední řadě i v nosnosti. Můj subjektivní pocit je, že u modelu E-520 je vyšší maximální zátěž, než u E-316, a to díky rozdílnému způsobu zpřevodování. Bohužel není možnost, jak to změřit.

K vašim dotazům:

1) Odpor trenažérů Viking 2 AR, Apollo Hybrid AR a Pacific Rower AR je dostatečný pro drtivou většinu lidí. Otázkou zůstává, zda se mezi tuto většinu řadíte. Přeci jen podle zveřejněných proporcí budete kus chlapa a budete mít velkou sílu. Už jsem zažil, že tu byl zákazník se 150 kg ve svalech a najít pro něj veslovací trenažér s dostatečným odporem a také nosností byl docela oříšek. Odnesl si First Degree E-520.

2) Při srovnání First Degree Pacific Rower AR (a jeho bratříčků) s modelem Concept 2 je třeba si uvědomit, že se jedná o velmi odlišné stroje. Concept 2 má vzduchovou brzdu, takže bude podávat nejvyšší odpor teprve až se dostatečně roztočí brzdící větrák. Tedy zhruba po několika centimetrech záběru. Po roztočení větráku bude ale Concept 2 díky silné vzduchové brzdě silnější, než u Pacific AR, ale zároveň bude bohužel i hlučnější. Concept 2 je dobrý stroj, ale není příliš vhodný na domácí použití. Ať už kvůli ohromné délce 250 cm, tak právě kvůli často vytýkané hlučnosti větráku, což se ve fitness centru plném lidí ztratí, doma je to ale trochu problém.

3) Výrobce uvádí, že Apollo Hybrid AR má ocelovou konstrukci, která je obložená dýhovanými deskami z amerického jasanu. Vzhled je podle mého názoru stejný, jako u standardního laminovaného nábytku, který používá 99% domácností v ČR.

Návrat na přehled dotazů