Potřebujete poradit? 777 760 007 (po-pá: 9:00 - 17:00)

Rozhovor s bronzovým Radkem Málkem

« Zpět na přehled článků

4. 11. 2009, autor: Ing. Ondřej Kakáč

Radek Málek to dokázal! V obrovské konkurenci na mistrovství Evropy vybojoval třetí místo v kategorii masters. Rozhovor a fotogalerii naleznete níže.

Úvod

Dne 31.10.2009 se v Karlových Varech konalo mistrovství Evropy v naturální kulturistice a fitness. Společnost Hsport zde reprezentoval Radek Málek, který ve velké konkurenci v kategorii masters obsadil krásné třetí místo. Touto soutěží Radek završil svou letošní skvělou sezónu a může si tak konečně dopřát alespoň trošku odpočinku. Po takovém úspěchu jsem ho samozřejmě musel vyzpovídat.

obrázek

Radek Málek

Rozhovor

Radku, máš za sebou úžasnou sezónu. Jaké byly vlastně tvé první zkušenosti s posilováním?

Popravdě, k činkám jsem se poprvé dostal asi ve 14 letech. Vlastně vše začalo díky mému tátovi, který mi přinesl nějaké jednoručky a já začal cvičit.

Prozraď nám něco k soutěžním začátkům. Kdy poprvé jsi se rozhodl vyzkoušet závody?

Moje závodní kariéra začala velmi brzo a to asi po pouhém jednom roku tréninku. Lákalo mě vyzkoušet si tu skutečnou atmosféru závodů. Dokonce jsem se i dobře umístil. První soutěží byly místní závody zde v Brně. Jednalo se o soutěž dorostenců a já obsadil druhé místo. Následovalo 3. místo z jižní Moravy a 3. místo z celé Moravy. Tenkrát jsem závodil za Sokol Brno.

Takhle skvělý začátek tě musel neuvěřitelně motivovat. Co následovalo dál?

Mám rád různorodost, takže jsem ke kulturistice ještě přidal karate.

Jak se dařilo provozovat kulturistiku současně s bojovým sportem?

Neměl jsem s tím žádný problém. Mnoho kluků, kteří se věnují přednostně bojovým sportům, chodí do posiloven aby zesílili. Karate mě bavilo, což postupně vygradovalo až k zisku zeleného pásku a třetím místem v kumite . Díky vojně a jiným povinnostem jsem se bohužel nemohl věnovat tomuto sportu naplno.

Podle toho co vím, jsi kulturistiku po celá ta léta provozoval spíše kondičně. Je mi jasné, že jsi cvičil tvrdě, ale není to příprava na závody. Jaký byl ten hlavní důvod, který tě donutil vrátit se na soutěžní prkna?

Ono to všechno přišlo docela nečekaně. Jak říkáš, cvičil jsem celá ta léta hlavně pro sebe. Cvičení mi přinášelo radost a já nehledal žádnou výraznou změnu. Vše se ale změnilo zraněním mé manželky. Měla za sebou vážnou operaci kolene a jako rehabilitaci ji bylo doporučeno fitcentrum. Já do té doby cvičil jen u nás na Hlavní hasičské centrále. Ta ale bohužel téměř postrádá vybavení strojů a vše je směřováno spíše na volné zátěže, což pro moji ženu nebylo zrovna ideální. Spolu s Darčou jsme tedy začali navštěvovat gym Blue Sun ve Slatině. Právě toto místo se stalo mojí startovní čarou. Zde jsem potkal Luboše Koumala, dlouholetého závodníka v kulturistice a nově i ve fitness, který mi dal potřebný impuls k závodění.

Přibliž čtenářům jak probíhala tvoje příprava na mistrovství Evropy?

Příprava probíhala v podstatě celoročně. V první fázi bylo důležité nabrat co nejvíce svalové hmoty. Nebylo moc času, takže jsem se snažil těch 5 měsíců využít co nejvíce ve svůj prospěch. Moje hmotnost se při výšce 176 cm vyhoupla na 92 kg při poměrně nízké hladině tuku. Pak následovala dieta, během které se hmotnost dostala těsně pod hranici 80kg. Vzhledem k rozložení akcí jsem šel v podstatě ze soutěže do soutěže a prostor na přibrání většího množství svalů byl takřka nemožný.

Popiš čtenářům jak vypadal tvůj jídelníček před soutěží.

Nic zázračného, prostě klasická kulturistická strava. Většinou jsem používal systém 2+1. Dva dny hodně bílkovin, přičemž hodnoty sacharidů a tuků byly poměrně nízké. Pro mě to znamenalo denně konzumovat asi 1kg kuřecích prsou spolu se zeleninou. Po dvou dnech následoval den bohatší na sacharidy. Během takového dne dojde k doplnění svalového glykogenu a především k urychlení metabolismu, takže tělo lépe reaguje na další kalorický deficit. Příjem sacharidů se většinou korigoval dle aktuální formy.

Bez suplementů se v současné době neobejde téměř žádný sportovec. Které pomohly nejvíce tobě?

V objemovém období používám kreatin, glutamin, NO, proteiny, sacharidy, BCAA, tribulus terrestris, arginin. Dieta je v podstatě to stejné, akorát nepoužívám kreatin a sacharidy. Dále přidávám karnitin, turbo fat killer, fat burner.

Prozradíš nám své plány do budoucna?

Hlavním soutěžním cílem pro příští rok jsou jarní soutěže naturálů a World Fire Games 2010. Ostatní čas plánuji věnovat své manželce Darči.